top of page
Search

Ārzemēs dzīvojošo latviešu patriotisms mūsdienās

Kā mūsdienās ārpus Latvijas izpaužas Latvijas mīlestība un lepnums par savu dzimteni? Agrāk, kad Latvija bija okupēta, patriotisms trimdas latviešu sabiedrībā visspilgtāk bija redzams un jūtams 18. novembra svinībās latviešu namos un baznīcās. Latvieši lepojās ar savu dzimteni un tās tradīcijām, piedaloties dažādos multikulturālos pasākumos mītņu zemēs. Lai pasaule uzzinātu par nelikumīgo Latvijas okupāciju, latvieši rīkoja un piedalījās politiskajās demonstrācijās.


Šodien neatkarību atguvušās Latvijas vārds ir labi zināms pasaulē. Latviešu lepnums par savu tēvu vai senču zemi izpaužas citos apstākļos un veidos. Nereti viskrāšņāk un skaļāk tieši sporta atbalstītāju pulkos, kad Latvijas sporta komandu vai sportistu līdzjutēji sanāk kopā un atbalsta savējos! Latvijas fani allaž ir pamanāmi – gan labi dzirdami, gan koši redzami, jo nereti ir tērpušies sarkanbaltsarkanos apģērbos, uz sejas uzkrāsojoši Latvijas karodziņus, galvas izrotājuši ar īpašiem vainagiem vai cepurēm. Skanīgie saukļi un dziesmas latviešu valodā pārliecinoši piepilda tribīnes un spēles laukumus!


Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” veido krājuma kolekciju ar priekšmetiem un stāstiem par ārzemju latviešu saikni ar Latviju. Vairāki šādi stāsti no 2023. gada 1. novembra līdz 2024. gada 29. februārim ir iepazīstami izstādē “Skaistākais vārds. Ārzemju latviešu redzamās un neredzamās saiknes ar Latviju”. Gaidīsim Jūs muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” birojā un izstāžu zālē Rīgā, Berga bazārā!


Ņudžersijas latviešu pamatskolas bērnu – basketbolista Kristapa Porziņģa līdzjutēju – izgatavotais plakāts, apmeklējot Ņujorkas “Knicks” spēli 2016. gadā.


Šo plakātu darinājuši skolēni no Ņudžersijas latviešu skolas, pirms došanās uz Ņujorkas “Knicks” basketbola spēli pret Milvoku „Bucks” 2016. gada 11. janvārī. Spēles laikā bērni skaļi un sirsnīgi atbalstīja latvieti – basketbolistu Kristapu Porziņģi. Viņš šīs ASV NBA līgas komandas sastāvā bija sācis spēlēt iepriekšējā gadā. Pēc spēles bērniem bija iespēja satikt rezultatīvo Latvijas sportistu, aprunāties un nofotografēties.


Foto paraksti

1. Ņudžersijas latviešu pamatskolas bērnu – basketbolista Kristapa Porziņģa līdzjutēju – izgatavotais plakāts, apmeklējot Ņujorkas “Knicks” spēli 2016. gadā.

Muzeja “Latvieši pasaulē” krājums. Lindas Zālītes dāvinājums.

2. Ņudžersijas latviešu pamatskolas bērni pēc Ņujorkas “Knicks” spēles 2016. gada 11. janvārī.

Edgara Zālītes fotogrāfija.

3. Gājiens Otrajās Pasaules brīvo latviešu dziesmu dienās Minsterē, Vācijā 1984. gadā. A. Preisa fotogrāfija. Rolanda Blezūra dāvinājums.
Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē"

Marianna Auliciema

+37129184594
37 views0 comments

コメント


bottom of page