top of page
Search

Latvijas diasporas teātri tiekas pirmajā forumā

16.janvārī 2021, tiešsaistē “Zoom” platformā norisinājās Latvijas diasporas amatierteātru forums, ko organizēja Latviešu kultūras centrs Birmingemā. Foruma mērķis bija apzināt latviešu teātrus visā pasaulē, apvienot tos vienā organizācijā un pārrunāt aktualitātes un problēmas.Pasākumam atsaucās 22 teātri no trim kontinentiem. 21 no tiem apvienojās organizācijā – Pasaules Latviešu amatieru teātru savienība (PLATS). No Austrālijas par savienības biedriem kļuva Austrālijas Latviešu teātris un Sidnejas Latviešu teātris; no Ziemeļamerikas – Sanfrancisko Jaunais teātris (ASV) un Teātris “Holivudas Koferis” (ASV); no Eiropas – “LatiBergen” (Norvēģija), Birmingemas Mazais teātris (Lielbritānija), Birmingemas Mazā teātra Londonas filiāle (Lielbritānija), Bredfordas teātra trupa “Saulespuķe” (Lielbritānija), Bērtonas amatierteātris “Strops” (Lielbritānija), Īrijas Latviešu teātris (Īrija), Jorkšīras Latviešu improvizācijas teātris “Spogulis” (Lielbritānija), Latviešu amatierteātra kopa “Straumēni” (Lielbritānija), Latviešu amatierteātris “Pūpols” (Dānija), “MADteatteri” (Somija), Mensfīldas Drāmas grupa “Klēts” (Lielbritānijā), Minsteres Latviešu amatierteātris “Ezīši” (Vācija), “Momento” (Itālija), Oslo Latviešu teātris “O’Latte” (Norvēģija), Reikjavīkas Latviešu teātris (Islande), Sirsnīgais Briseles latviešu teātris (Beļģija) un Stokholmas Latviešu amatierteātris (Zviedrija).

Jāpiebilst, ka organizācijā apvienojušies gan pavisam jauni, tikai pagājušajā gadā dibināti teātri, gan tādi, kuru mūža garums skaitāms vairākos gadu desmitos.

Forumā uzrunas teica Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonda valdes priekšsēdis Juris Ķeniņš, Amerikas Latviešu apvienības Kultūras nozares vadītāja Valda Grīnberga, Latviešu kultūras biedrības “TILTS” priekšsēde Dace Aperāne, Latviešu fonda priekšsēde Renāte Kenney un Eiropas Latviešu apvienības Kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane. Īpaša tikšanās bija arī ar Latvijas Amatieru teātru asociācijas pārstāvjiem Dainu Kandēvicu un Astru Kacenu, apsverot sadarbības iespējas un ieguvumus ar Latvijas diasporas teātriem pasaulē. Tāpat forumā piedalījās biedrības “Dramaturgu asociācija” pārstāvji – dramaturgi Kristiāna Štrāle un Aldis Pommers, kuri stāstīja par jaunumiem latviešu dramaturģijā un iespējamo sadarbību.

Foruma noslēgumā dalībniekiem notika meistarklases latviešu aktrises un runas pedagoģes Zanes Daudziņas vadībā.

Foruma ievadā katrs teātris iepazīstināja ar sevi. Vēlāk diskusijās teātri izklāstīja savas problēmas un aktualitātes, kā svarīgākās problēmas minot profesionāla aprīkojuma un teātra nodarbībām piemērotu telpu trūkumu, apmācību un izglītības iespēju trūkumu, ierobežojumus piekļuvei lugu resursiem, autortiesību jautājumu nesakārtotību, jauniešu un vīriešu kūtrumu, iesaistoties teātru kopās, publikas ieinteresētības un aktieru disciplinētības trūkumu, režisoru izdegšanu, finanšu trūkumu un citas.

Lai risinātu kopīgās problēmas un stiprinātu latviešu teātrus ārpus Latvijas, foruma dalībnieki nodibināja Pasaules Latviešu amatieru teātru savienību, ko pārvaldīs 7 valdes locekļi, kuri forumā tika ievēlēti no dalībnieku vidus, pārstāvot katru kontinentu.

Foruma organizators Ingmārs Čaklais stāsta: “Ideja par PLATS izveidi radusies Latviešu kultūras centrā Birmingemā, taču jau iepriekš domas par to virmojušas vismaz divdesmit galvās ļoti dažādos laikos un dažādās vietās. Tikai dažādu apstākļu dēļ tas nav noticis ātrāk.”

Tāpat I. Čaklais, kurš ir arī Latviešu kultūras centra Birmingemā vadītājs un Birmingemas Mazā teātra režisors, uzsver, ka notikušais forums un jaunās savienības izveide ir liels solis Latvijas diasporas amatieru teātru apzināšanā, sadarbības veidošanā un kopīgu problēmu risināšanā. “Vienam ir grūti cīnīties, bet kopīgi tas būs daudz vieglāk izdarāms.”

Uz jautājumu, kādi ir PLATS galvenie mērķi, I. Čaklais teic: “Pagaidām tie ir seši: savstarpējā teātru komunikācija, mākslinieciskās kvalitātes celšana, saites ar Latviju saglabāšana un uzturēšana, latviešu jauniešu piesaiste teātriem, informācijas aprite un jaunā organizācija kā bāzes un resursu vietne. PLATS ir atvērta topošiem teātriem un gatava sadarbībai ar ieinteresētajām organizācijām visā pasaulē.”

Forumu finansiāli atbalstīja Latviešu kultūras centrs Birmingemā, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Latvijas Republikas vēstniecība Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē.5 views0 comments

Comments


bottom of page