top of page

Raibās Lieldienas Witcombe ciemā Anglijā

16.aprīlī 2022 Witcombe ciemā norisinājās galda spēļu kluba "Čiekurs" rīkotais pasākums "Raibās Lieldienas". Bērnus, kas bija saradušies kuplā skaitā, sagaidīja un izklaidēja Lieldienu Zaķis Uldis.

Dienas sākumā bērni kopā ar vecākiem krāsoja olas pēc latviskām tradīcijām ar dažādiem zaļumiem un sīpolu mizām. Tie bērni, kas olas bija sagatavojuši vārīšanai, varēja apgleznot papīra olas un lielo svētku plakātu. Kad olu krāsošanas darbi bija beigušies, BJDK ''Kaķīši'' dejotāji nodejoja svētku deju programmu. Pēc bērniem, pasākuma viesus muzikāli izklaidēja Zigurds Šusters un Klāvs Freimanis. Pasākuma turpinājumā vecāki ar bērniem šķetināja novārītās olas un gatavojās aktivitātēm. Lieldienu Zaķis Uldis bērniem kā pirmo aktivitāti bija sagatavojis lekšanu ar maisiem. Bērni tika sadalīti četrās komandās un viņi ar lielu entuziasmu ņēma dalību. Nākamā aktivitāte bērniem bija olas nešana karotē, kur neviena ola necieta. Turpinot olu aktivitātes, bērniem nākamajā aktivitātē ola bija jānodod blakusstāvošam komandas biedram, olu nenometot. Arī šajā aktivitātē bērni bija ļoti uzmanīgi un neviena ola necieta. Kamēr bērni atpūtās un gatavojās nakamajām aktivitātēm, Lieldienu Zaķis Uldis aktivitātēs iesaistīja arī bērnu vecākus. Vecāki piedalījās jēlu olu tālmešanas un ķeršanas disciplīnā. Tā izvertās ļoti spraiga un smieklu pilna, jo olas bija nevārītas un rezultāts varēja būt neparedzams. Par uzvarētājiem tika atzīti Rūta un Viesturs. Pēc vecāku aktivitātēm, bērni ķērās pie olu ripināšanas un olu kaujām. Visas dienas garumā bērniem prieku sagādāja burbuļpūšamā mašīna, kas pūta burbuļus un bērni tos ķēra. Par dalību pasākumā, organizatori bērniem bija sarūpējuši nelielas dāvaniņas: krāsojamās kanvas un ūdenspistoles. Tā kā diena bija ļoti silta un saulaina, bērni vairāku stundu garumā šaudījās ar ūdenspistolēm un izmērcēja viens otru cauri slapjus. Kā papildus pārsteigums bija tirgotājs ar latviešu labumiem, pie kura bērni varēja iegādāties dažādus kārumus.

Projektu atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Latvijas Republikas vēstniecība Apvienotajā Karalistē ar diasporas atbalsta programmas līdzekļiem.

Uldis Balodis
Lieldienas Anglijā
TDK Kaķīši

Ziemassvētku jampadracis (19.12.2021)

Svētdien 19.decembrī Witcombe un Bentham ciema kultūras hallē notika bērniem veltīts pasākums "Ziemassvētku jampadracis", ko organizēja galda spēļu klubs "Čiekurs". Uz pasākumu ieradās 28 bērni ar vecākiem un vecvecākiem. Pasākums iesākās bērniem aktīvi darbojoties rokdarbu sekcijā. Viņi krāsoja, taisīja lellītes, dažādus eglītei rotājumus, kurus pēc pasākuma varēja ņemt mājās un karināt savās eglītēs. Dienas turpinājums izvērtās ļoti aktīvs, kad bērni tika aicināti ārā pikoties un izbaudīt sniegu sniegam. Bērni aiz prieka, redzot sniedziņu, smējās un spiedza. Pat vecāki nespēja mierīgi nostāvēt malā un aktīvi iesaistījās. Lai bērni sasildītos, pēc ienākšanas telpās, viņus sagaidīja rūķu sagatavotā karstā šokolāde, kuru ar gardu muti bērni notiesāja.

Tālāk bērni ar vecākiem izveidoja desmit komandas un piedalījās "Ziemassvētku jampadrača viktorīnā", ko vadīja Pārsliņa. Jautājumi bija par un ap Ziemassvētkiem: āķīgi matemātikas uzdevumi, dziesmu atpazīšana, mīklu minēšana un multiplikācijas filmu varoņu atpazīšana. Komandas pierakstīja atbildes un vēlāk tika apbalvotas 3 labākās komandas:

1.vieta - komanda "Eglītes" (Leons, Adrija, Rineta, Arleta);

2.vieta - komanda "SibiGabi" (Sibilla, Gabriels, Inta, Dagnija);

3.vieta - komanda "Ķilķēni un klimpas" Tomass, Roberts, Krista).

Balvas uzvarētājiem palīdzēja sagādāt SIA "Kokmaizītes", "Paper landmarks" un "Wood Allure for you".

Kā jau īstā Ziemassvētku pasākumā, arī te pie bērniem ciemos bija atbraucis pats Ziemassvētku vecītis no pašiem ziemeļiem. Visiem par pārsteigumu vecīti zālē ar visām kamanām ievilka seši spēcīgi ziemeļbrieži. Pie skaisti izrotātās eglītes bērni Ziemassvētku vecītim skaitīja pantiņus un dziedāja dziesmiņas latviešu valodā, par ko vecītis bija ļoti priecīgs. Pēc dāvaniņu saņemšanas, Ziemassvētku vecīti ar muzikālu priekšnesumu iepriecināja Zigurds Šusters un Vidusanglijas bērnu ansamblis, kā arī Rob Luis. Pasākuma noskaņā bērni ieturēja maltīti ar sagatavotiem un līdzpaņemtiem gardumiem un metās ballītē. Ballītes laikā rūķi ar bērniem un vecākiem vēlreiz metās kaislīgā pikošanā, kuras laikā viens otru centās riktīgi nopikot. Kā jau tādā pasākumā neiztika bez fotogrāfēšanās pie eglītes ar Ziemassvētku vecīti. Dienas beigās gan bērni, gan viņu vecāki bija patīkami noguruši un izteica lielu paldies jampadrača organizātoriem par tik ļoti labu pasākumu.

Spēļu klubs "Čiekurs" vēlas pateikt lielu paldies pasākuma atbalstītājiem: AB Creations, Fine Bespoke Interiors, Nature Macrame inspiration, Kokmaizītes, Paper landmarks, Wood Allure for you.

Projektu atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Latvijas Republikas vēstniecība Apvienotajā Karalistē ar diasporas atbalsta programmas līdzekļiem.

Ziemassvētku jampadracis 2021

Latvijas valsts neatkarības svētku svinības (14.11.2021)

Svētdien 14.novembrī sociālais medijs "LAIVA" kopā ar galda spēļu klubu "Čiekurs" Gloucester pusē Anglijā rīkoja Latvijas Republikas neatkarības dienas svinības kopā ar tirdziņu.

Pasākumu atklāja Latvijas Republikas vēstniece Apvienotajā Karalistē Ivita Burmistre. Koncertā dalību ņēma dejotāji no VPDK "Pērkonītis", BJDK "Kaķīši", TDK "Straumēni". Sirdis sildīja mūziķi: Zigurds Šusters, Klāvs Freimanis, Ance Kazāka. Kora dziesmas izpildīja apvienotais koris no Latviešu kora Bristolē un Vidusanglijas kora "Nora". Tirdziņā bija ieradušies tirgotāji no tuvākām un tālākām vietām. Skatītāji varēja iegādāties visu sākot ar ķermeņa kopšanas un veselības uzlabošanas līdzekļiem līdz interesantām dāvanām Ziemassvētkiem. Neizpalika arī īsta latviešu rupjmaize, salātiņi, dažādi konditorejas kārumi un pat piparkūku mīkla.

Pasākums norisinās projekta “Latvijas valsts neatkarības svētku svinības ” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta galda spēļu klubs “Čiekurs”, Sociālais medijs “LAIVA”, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Latvijas Republikas vēstniecība Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē ar diasporas atbalsta programmas līdzekļiem.

Latvijas valsts svētku koncerts 2021

Nerātnās dainas Saulgriežos (21.06.2021)

21.jūnijā Galda spēļu klubs “Čiekurs’’ sadarbībā ar sociālo mediju “LAIVA” un Latviešu Kultūras centru Birmingemā organizēja tikšanos tiešsaitē “Nerātnās dainas Saulgriežos”.

Vasaras Saulgriežos latviešu tautasdziesmas ir neatņemama sastāvdaļa, draiskās dainas tika skandētas gan apdziedoties Jāņu naktī, gan kāzās. Abiem šiem notikumiem ir tiešs sakars ar auglību un tās veicināšanu visos iespējamos veidos. Šo dainu funkcija ir ķircināt, kacināt, atraisīt, tas ir it kā vārdojums uz gribēšanu.

Pieaicinātie eksperti:

 • Janīna Kursīte - Latvijas universitātes profesore;

 • Ingus Barovskis - LU Humanitāro zinātņu fakultātes pētnieks, filoloģijas doktors;

 • Ilga Vālodze Ābele - folkloristikas maģistre un mūziķe.

Raidījumu vadīs Uldis Balodis (Sociālais medijs “Laiva”) un Ingmārs Čaklais (Latviešu Kultūras centrs Birmingemā).

Raidījums norisinās projekta “Nerātnās dainas Saulgriežos” ietvaros. Projektu finansiāli atbalstīja spēļu klubs “Čiekurs”, Sociālais medijs “LAIVA”, Latviešu Kultūras centrs Birmingemā, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Latvijas Republikas vēstniecība Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē.

Nerātnās dainas Saulgriežos 2021

Sociālā medija LAIVA raidījumi latviešiem visā pasaulē (Maijs 2021 - Februāris 2022)

Projekta mērķis ir uzturēt saikni ar diasporas latviešiem pasaulē, sekmējot diasporas medija attīstību, veidojot kvalitatīvu un nozīmīgu saturu Latvijas nacionālās kultūrtelpas bagātināšanai, latviskās apziņas un dzīvesziņas izziņas vairošanai, nodrošinot latviešu pasaulēsaliedēšanu attīstot to valodas prasmes, iesaistot atraktīvās spēlēs un pasākumos, informējot par nozīmīgām aktualitātēm un sniedzot iespēju tiešsaistē diskutēt par nozīmīgiem notikumiem, kā arī, uzrunāt un iepazīt izcilas Latvijas personības.

Projekta uzdevumi:

 1. sociālā medija kapacitātes stiprināšana;

 2. kvalitatīva satura radīšana, visa vecuma latviešu diasporas pārstāvjiem pasaulē, radot un tiešraidē translējot trīs raidījumu ciklus, 100 raidījumu apjomā:

  • raidījums ''Cietās zīles'';

  • raidījums ''Latvietis sirdī'';

  • raidījums ''Pasaku kamolīts''.

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem (#SIF_MAF2021).

Politisko diskusiju cikls “Katrs pats sev politiķis! (Maijs 2021)

Vai vērts piedalīties vēlēšanās Latvijā, dzīvojot ārzemēs? Kādi ir vēlētāju pienākumi un tiesības? Un kā funkcionē partijas Latvijā? Izteikt viedokli par šiem un citiem ar politiku saistītiem jautājumiem aicināts ikviens latvietis jebkur pasaulē, piedaloties diskusiju ciklā "Katrs pats sev politiķis!". Sociālā medija "LAIVA" un Latviešu Kultūras centra Birmingemā kopīgi veidotās tiešsaistes diskusijas.

Projektu finansiāli atbalsta Sociālais medijs “LAIVA”, Latviešu Kultūras centrs Birmingemā, Politisko diskusiju klubs Lielbritānijā, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Latvijas Republikas vēstniecība Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē.

Diaspora kā vēlētājs. Kāpēc diasporai jāpiedalās vēlēšanās? Pirmās pašvaldības vēlēšanas, kurās piedalās diaspora. Kādi tam ir ieguvumi, kādi riski?

Katrs pats sev politiķis

Partiju sistēma Latvijā no 20.gs. sākuma līdz mūsdienām. Partiju veidošana, iesaistīšanās partijā un partijas atbalstīšana. Partiju iekšējā demokrātija. Kā funkcionē partijas?

Kas un kā var pieteikties kandidēšanai vēlēšanās? Partijas un pašvaldības. Kas ir pozīcijas partijas un opozīcijas partijas? Kāpēc vēlētājs pirms vēlēšanām atbalsta partiju, bet pēc vēlēšanām ātri klūst par “neatbalstītāju”? Kāpēc ir svarīgi izprast partiju un vēlēšanu sistēmu, lai pieņemtu lēmumu, par ko balsot.

Pašvaldību un Saeimas vēlēšanas - kopīgais un atšķirīgais. Vēlēšanu kārtība, deleģējums, personālijas, atbildība. Centrālās partijas organizācijas sasaiste ar partijas vietējām nodaļām.

Vai balsošana tiesība vai pienākums? Kāpēc vēlētājs nosoda un kritizē vēlēšanu sistēmu Latvijā? Vai vēlētāja kritika ir pamatota? Vai vēlētāja atbildība aprobežojas ar balsojumu vēlēšanās? Arī vēlētājs ir amatpersona. Kā tiek skaitītas balsis un kāpēc vēlētāji ievēlē tos, kurus nevēlas ievēlēt? Godīgas balsu skaitīšanas sistēmas nav.

Vēlēšanas – mīti un realitāte. Vēlētājs nesaprot, vai nevēlas saprast? Populārākās leģendas un mīti par vēlēšanām. Kāpēc sabiedrībā rodas mīti? Kāpēc būt neapmierinātam ar vēlēšanu rezultātiem ir populāri?

bottom of page